Vége a mobilozásnak, a diákügyeletnek és a kötelező egyenruháknak az iskolákban

Az új romániai keretszabályzat sok új változást hoz a diákok életében, a szaktárca mégsem egyeztetett annak minden aspektusáról a diákszervezetekkel.
Hirdetés

Nem tarthatják többé maguknál az órákon és vizsgákon mobiltelefonjaikat a romániai diákok: a lehalkított vagy kikapcsolt készülékeket a tanterem egy erre kijelölt helyén kell ezentúl letétben helyezniük – egyebek között ezt tartalmazza az új iskolai keretszabályzat, amelyet szerdán ismertetett a sajtó.

A közoktatási rendszer egészére érvényes új keretszabályzat

megszünteti a diákok iskolai szolgálatát, megtiltja a diákok vagy tanárok bevonását az osztálypénz vagy egyéb pénzalapok gyűjtésébe, kezelésébe. A tanárok nem használhatják többé az osztályzatot fegyelmezési, vagy büntetési célokra, azoknak kizárólag a tudásszintet szabad tükrözniük. Nem kötelezheti többé a diákokat egyenruha viselésére.

A keretszabályzat megemlíti, hogy a hatályos jogszabályok szerint azok a szülők vagy törvényes gyámok, akiknek a tanköteles gyermekeik kimaradnak az iskolából, száztól ezer lejig terjedő bírsággal sújthatók, vagy közmunkára kötelezhetők. Az első négy osztályba járó gyerekeket a szülőknek vagy az általuk meghatalmazott felnőtteknek

el kell kísérniük a tanintézet bejáratáig.

Az új szabályzat szerint a testnevelés-tanárok az egészségügyi okokból felmentett diákokat is bevonhatják a közösségi tevékenységbe, bíráskodást, időmérést, szervezési feladatokat bízva rájuk, amennyiben nem ütköznek az orvosi előírásokba.

Bár az új szabályzat több korábbi javaslatukat tartalmazza, a diákszervezetek kifogásolták azt, hogy Liviu Pop oktatási miniszter nem bocsátotta tíznapos közvitára a dokumentum tervezetét a minisztérium honlapján, hanem Facebook-oldalán tudatta, hogy már kiadta az elfogadásáról szóló miniszteri rendeletet.

Az átláthatóság hiányát sérelmezi öt diákszervezet a keretszabályok módosítása kapcsán. Az öt diákszervezet nevében Constantin-Alexandru Manda, a konstancai diákok szervezetének elnöke küldött közleményt, aki azt is kilátásba helyezte, hogy amennyiben törvénytelen előírások is szerepelnek, akár bírósághoz is fordulnak.
A tanügyminisztérium lépését a Romániai Magyar Középiskolások Szövetsége is elítélte. Az aláíró szervezetek szerint a tanügyminisztériumnak a törvény értelmében kötelessége lett volna feltölteni a honlapra a keretszabályzatot módosító tervezetet. A közlemény szerint a tanügyminisztérium az intézkedés által korlátozza a diákok magántulajdonhoz való jogát, amelyről egyébként csak a parlament dönthet, jól megindokolt esetekben. A miniszteri rendeletet a diákszervezetek alaposan kielemzik, és törvényes keretek között megvédik a diákok és a tanügyi rendszerben dolgozók érdekeit – írta a közlemény. 

Hirdetés