Románia 2018: Bukarest EU-s és NATO-segítséget kért egy ellenanyag hiánya miatt

Immunglobulin-hiány van, az illetékesek meg jó szokás szerint egymásra mutogatnak.
Hirdetés

Románia mind az Európai Unió, mind a NATO segélykérő mechanizmusát igénybe vette, hogy megoldást találjon az immunbetegségekben szenvedő betegek életét veszélyeztető, krónikussá vált ellenanyaghiányra – közölte hétfőn Sorina Pintea egészségügyi miniszter.

Romániában mintegy 500 autoimmun betegségben, illetve veleszületett immunhiányban szenvedő páciensnek van szüksége immunglobulin-pótlásra. Már februárban sem volt elég ellenanyag az országban, de márciusban egyetlen fiola sem áll rendelkezésre a kezelésükhöz szükséges mintegy ötezer 2,5 milligrammos adagból, és áprilisra is csak halvány ígéretek vannak – ecsetelte a helyzetet a tárcavezető.

Az országban nem gyártanak immunglobulint, a válság pedig azt követően alakult ki, hogy a forgalmazók egyre kevesebbet importáltak a készítményből. A válság okai tekintetében a jelenlegi szociáldemokrata és a korábbi szakértői kormány egészségügyi miniszterei egymásra mutogatnak.

Vlad Voiculescu, az országot 2016-ban vezető szakértői kormány volt egészségügyi minisztere szerint a hiányt az idézte elő, hogy a minisztérium vezetését tavaly átvevő Florian Bodog eltörölte azt a 2016-os kormányhatározatot, amely egyebek mellett az immunglobulint is felvette a szabályozott árú, nélkülözhetetlen gyógyszerek listájára.

Voiculescu szerint a szakértői kormány éppen azért emelte meg az immunglobulin árát, mert a forgalmazóknak nem éri meg a viszonylag kis mennyiségű készítményt importálni, ha azt olcsón kell eladniuk.

Hirdetés

Bodog ezzel szemben azt állította: a válságot elődjétől örökölte, akit szerinte csak a gyógyszerforgalmazók nyeresége érdekelte. A tárcavezetőt azonban – vélhetően éppen az immunglobulin-válság miatt – a szociáldemokraták már nem tartották meg posztján az idén januárban hivatalba lépett Dăncilă-kabinetben.

A készítmény hiánya tavaly már halálos áldozatot is követelt. A helyzeten az sem javított, hogy a kormány két évre felfüggesztette az immunglobulin többletforgalmazása utáni adót, miután az autoimmun betegségben szenvedő betegek több tucatnyi családtagja a kormány előtt tüntetve próbálta felhívni a figyelmet az életeket veszélyeztető problémára.

Hirdetés