A hatóságok akadályozták meg, hogy Szentgyörgyön felvonják a címeres magyar zászlót

Az MPP rendezvényét sovinisztának és irredentának ítélte a csendőrség.
Hirdetés

Történelmi kiállítással emlékeztek szerda este a Sepsiszentgyörgy központjában levő Erzsébet-parkban arra, hogy 75 évvel ezelőtt, 1942. november 15-én avatták a városban az országzászló emlékművet, melynek központi zászlórúdján az egykori magyar országzászló lobogott.

A szervező Magyar Polgári Párt (MPP) arra készült, hogy az egykori kő talapzat kisebb méretű makettjének a zászlórúdjára az évfordulón is felvonják a címeres magyar országzászlót. A zászlón piros-fehér-zöld alapon két angyal tartja a magyar szent korona országainak a címerét, alul pedig az a felirat szerepel, hogy „Így volt, így lesz!”.

A prefektus és a karhatalmi erők felszólítása következtében azonban a szervezők végül elálltak a zászlófelvonástól.

A csendőrség nagy erőkkel vonult ki a helyszínre,

ahol több száz sepsiszentgyörgyi polgár jelent meg a rendhagyó kiállítás megnyitóján. Az évfordulós rendezvény végül az egykori esemény felidézésére, a magyar és a székely himnusz eléneklésére és az országzászló meglobogtatására korlátozódott.

Kulcsár Terza József RMDSZ-képviselő, az MPP háromszéki szervezetének elnöke az MTI-nek elmondta: szerda délelőtt a prefektus arra figyelmeztette, hogy törvénybe ütközik egy idegen ország zászlajának a felvonása. Hozzátette: a kiállítást engedélyező Antal Árpád polgármestert a csendőrség levélben szólította fel, hogy tiltsa be a rendezvényt, melyet a hatóság sovinisztának és irredentának ítélt. A megemlékezést ennek ellenére megtartották. A kezdés előtt a rendőrség és a csendőrség is felszólította a szervezőket, hogy ne tűzzék ki a zászlót.

„Végig ott álltak a hátam mögött, úgyhogy ha próbálkoztunk volna, minden bizonnyal megakadályozták volna.

Nem kockáztathattuk, hogy a román hatóságok kezébe kerüljön ez a zászló,

Hirdetés

ezért elálltunk az eredeti szándéktól” – magyarázta.

A rendezvényen az ötletgazda ifjú Miklós András sepsiszentgyörgyi MPP-tag házigazdaként köszöntötte az egybegyűlteket, József Álmos sepsiszentgyörgyi történelemtanár történeti áttekintésében idézte fel az országzászló-építési mozgalmat, mely a Trianoni döntés után terjedt el Magyarországon, és a 2. bécsi döntés következtében terjedt ki a Magyarországhoz visszatérő Székelyföldre is. Az összegyűlt tömeget Kulcsár Terza József tájékoztatta, hogy a zászlófelvonás elmarad.

A kiállítás melyet a talapzat makettjének az oldalára rögzítettek, magyar és román felirattal közöl fényképeket a 75 évvel ezelőtti sepsiszentgyörgyi országzászló-avatásról.

Hirdetés