De hol találkozik először Trump és Putyin?

Erről is beszélt a Kreml szóvivője, aki szerint Moszkvát fárasztják a hackervádak.
Hirdetés

Nincs elvi különbség aközött, hogy Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump megválasztott amerikai elnök kétoldalú tárgyaláson vagy sokoldalú fórumon találkozhat-e majd először, a megbeszélést a Moszkva és Washington közötti viszony állapota miatt azonban alaposan elő kell készíteni – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfői moszkvai sajtótájékoztatóján.

„Érthető természetesen, hogy a kapcsolatfelvételt alaposan és óvatosan fogjuk megtervezni, figyelembe véve, hogy olyan viszonyról van szó, amely egy nagyon feszült visszaesési szakaszon ment keresztül” – mondta a szóvivő.

Peszkov nem tulajdonított elvi jelentőséget annak, hogy a két vezető lehetséges első tárgyalása kétoldalú csúcs lesz-e, vagy Putyin és Trump például a G20-csoport tanácskozásán találkozik. Leszögezte, hogy a találkozót csak azután rendezhetik meg, hogy az Egyesült Államok megválasztott elnöke tényleges elnökké válik majd, a terveket csak ezt követően fogják kidolgozni.

Az orosz elnöki szóvivő ismételten megalapozatlannak, amatőrnek nevezte és boszorkányüldözéshez hasonlította az amerikai titkosszolgálatok jelentését az Egyesült Államok ellen elkövetett állítólagos orosz hackertámadásokról. Peszkov szerint Moszkván „komoly fáradtság vesz erőt” az ellene hangoztatott vádak hallatán.

Hirdetés

A szóvivő rámutatott, hogy a jelentés „erősen megszerkesztett” nyilvános változata nem teremtett új alapot a kommentáláshoz. Peszkov kitért annak megválaszolása elől, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök maga is olvasta-e a dokumentumot.

A Kreml Peszkov által ismertetett álláspontja szerint Trump még nem fejtette ki véleményét a jelentésről, ezért azt még nem is lehet megítélni.

Mint ismeretes, az amerikai hírszerzés napokban nyilvánosságra hozott jelentése szerint maga Vlagyimir Putyin orosz elnök rendelt el „befolyásolási kampányt” a 2016-os amerikai elnökválasztási folyamatban.
A jelentés szerint Putyin és az orosz kormány Clinton lejáratásával akarta növelni a – későbbi győztes – republikánus Donald Trump győzelmi esélyeit. Mindehhez az orosz katonai hírszerzés (GRU) a Guccifer 2.0 nevű kitalált hackert, a DCLeaks.com nevű portált és a WikiLeakset használta fel, s ezeken keresztül hozta nyilvánosságra a demokrata szerverekről hackertámadások révén megszerzett információkat.
A jelentés hozzátette, hogy a WikiLeaksen kiszivárogtatott információk között nem szerepeltek hamis információk, koholmányok. Megjegyezte a jelentés azt is, hogy az orosz hírszerzés több amerikai szövetségi állam és helyi választási bizottság adataihoz is hozzáfért, s mindkét nagy amerikai párt számítógépes rendszereit támadta.

Hirdetés