Washington orosz diplomatákat utasított ki, Moszkva fenyegetőzik

Az állítólagos orosz hackertámadásokra hivatkoznak.
Hirdetés

Barack Obama amerikai elnök csütörtökön új szankciók bevezetését jelentette be Oroszországgal szemben az állítólagos hackertámadások miatt, ezen kívül 35 orosz diplomatát kiutasítottak az Egyesült Államokból.

A büntető intézkedésekről szóló rendeletet a tisztségéből januárban távozó, jelenleg Honoluluban tartózkodó Barack Obama hivatalban lévő elnök írta alá.

Értesülések szerint az érintett diplomatáknak 72 két órát adtak az ország elhagyására. Az amerikai hatóságok ugyanis azzal gyanúsítják őket, hogy „diplomáciai státusukkal ellentétes” tevékenységet folytattak amerikai területen.

Egy névtelenül nyilatkozó magas rangú amerikai tisztségviselő a Reuters hírügynökségnek elmondta: két, orosz kézben lévő épületet is bezárattak Washingtonban és San Franciscóban, e létesítményekben ugyanis az amerikai hatóságok szerint hírszerzési tevékenységet folytattak. Helyi idő szerint péntek déltől minden orosz tisztségviselőnek megtiltják a szóban forgó épületekbe való bejutást – tette hozzá.

A kiutasítás hivatalos indoka mindenesetre az, hogy Washington ily módon kíván válaszolni Oroszországnak a Moszkvában tartózkodó amerikai diplomaták ellen indított „zaklatási kampányára” – mondta az illetékes. Obama az állította, hogy

az amerikai diplomaták elfogadhatatlan zaklatásoknak, illetve megfélemlítésnek voltak kitéve Moszkvában

az év során az orosz biztonsági szolgálatok, illetve a rendőrség részéről.

Az amerikai kormányzat ugyanezen a napon az amerikai választásokkal kapcsolatos állítólagos orosz hackertámadások miatt szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben. Az amerikai kormányzat szerint ugyanis a hackertámadásoknak az volt a célja, hogy befolyásolják az elnökválasztások kimenetelét. Ezzel kapcsolatosan az amerikai pénzügyminisztérium egy feketelistát tett közzé, amelyen konkrétan is megnevezte azokat a személyeket, akik ellen az említett intézkedéseket hozták. Olyan emberekről van szó, akik vezető beosztásban dolgoznak az orosz katonai hírszerzésnél (GRU) és a Szövetségi Biztonsági Szolgálatnál (FSZB).

Obama szerint az Oroszország elleni szankciók „szükséges és megfelelő” választ jelentenek Moszkvának arra a törekvésére, hogy „a nemzetközileg elfogadott viselkedési normák semmibe vételével aláássa az amerikai érdekeket”. Az amerikai elnök jelezte, hogy kellő időben további, különféle büntető intézkedések bevezetése is várható, amelyek közül néhányat nem is fognak nyilvánosságra hozni.

Az Egyesült Államok képviselőházának elnöke szerint

Oroszország folyamatosan az amerikai érdekek aláásásán mesterkedik,

és az ellene hozott szankciók már régóta esedékesek voltak. A republikánus párti Paul Ryan ugyan kissé megkésettnek mondta a büntetőintézkedések bevezetését, ám hangsúlyozta: ez a megfelelő mód arra, hogy véget érjen Washingtonnak a nyolc év óta folytatott hibás politikája Oroszország irányában. Hozzátette, hogy a hamarosan leköszönő amerikai kormányzat hatástalan külpolitikát folytatott, ami az Egyesült Államokat gyengébbé tette a világ szemében.

Hirdetés

Az orosz külügyminisztérium csütörtökön azonnal reagált. Az Interfax orosz hírügynökség a tárca bejelentésére hivatkozva közölte: az új szankciók ellentétes hatásúak lesznek, ártani fognak az orosz-amerikai kapcsolatok helyreállításának.

A Kreml szóvivője törvénytelennek nevezte az amerikai lépéseket. Dmitrij Peszkov hangsúlyozta, hogy Oroszország megfelelő választ fog adni. Jelezte, hogy az orosz lépésekről Vlagyimir Putyin elnök hoz majd döntést. Hozzáfűzte: Moszkva nem biztos abban, hogy Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke jóváhagyja a szankciókat.

Oroszország válaszlépéseket tesz diplomatáinak az Egyesült Államokból történő kiutasítása nyomán – jelentette ki csütörtök este Vlagyimir Dzsabarov, a szövetségi tanács (parlamenti felsőház) külügyi bizottságának alelnöke utalva arra, hogy az intézkedések a moszkvai amerikai nagykövetséget, illetve a konzulátust érintik majd.

Dmitrij Peszkov szerint Washington „két célt követ: végleg szét akarja rombolni a már amúgy is mélyponton lévő orosz-amerikai kapcsolatokat… és kemény csapást akar mérni Donald Trump megválasztott amerikai elnök kormányzatának külpolitikai terveire”.
„Sajnálatos, hogy ezt a döntést… személy szerint Barack Obama elnök hozta” – mondta Peszkov csütörtökön a Ria Novoszty orosz hírügynökségnek, elítélve

Washington „kiszámíthatatlan, ugyanakkor agresszív” külpolitikáját.

A szóvivő kilátásba helyezte, hogy Oroszország „kétség kívül megfelelő választ fog adni, a kölcsönösség elve alapján”. Vlagyimir Putyin elnök fenntartotta magának a jogot a válaszra, amit nem fog elsietni, de „komoly kellemetlenségeket” fog okozni vele az Egyesült Államoknak – mondta.

Donald Trump egy rövid nyilatkozatban közölte, hogy a jövő héten tájékoztatást fog kérni az amerikai hírszerző ügynökségektől. „Itt az ideje, hogy országunk nagyobb és jobb dolgokkal foglalkozzék, de országunk és nagy népe érdekében találkozom a jövő héten a hírszerző közösség vezetőivel, hogy adjanak aktuális tájékoztatást a helyzetről” – írta.

Trumpnak, ha hivatalba lép, joga lesz fenntartani vagy hatályon kívül helyezni a szankciókat.

Amerikai hírszerző és elhárító ügynökségek csütörtökön 13 oldalas tájékoztatást tettek közzé az orosz hackerek által használt technikai módszerekről és eszközökről.

Hirdetés