Trump kivonulna a Közel-Keletről, de előtte még legyőzné az ISIS-t

Vérbeli izolacionista politikát hirdetett meg a leendő amerikai elnök. A terrorizmus ellen viszont továbbra is harcolna.
Hirdetés

Donald Trump megválasztott amerikai elnök kedd este azt ígérte, hogy kormányzata kivonul a Közel-Keletről és

legyőzi az Iszlám Állam nevű terrorszervezetet.

A politikus az észak-karolinai Fayetteville városában beszélt, azon a nagygyűlésen, amelyet a választási győzelemért köszönetet mondó körútján tartott.

Trump amerikai elnöktől egészen szokatlan módon beszélt az Egyesült Államok világpolitikai szerepéről. Az „intervenciós politika és a káosz romboló körforgásának véget kell vetni”, mondta, és kiemelte, hogy elnöksége alatt az Egyesült Államok visszavonul a beavatkozástól és a világban zajló azon konfliktusokból, amelyek nem létfontosságúak az amerikai nemzeti érdekek szempontjából.

Donald Trump leszögezte: ezt az ígéretet a közelben lévő Fort Bragg (katonai bázis) katonacsaládjainak teszi, s megesküszik, hogy többé

„nem harcolnak majd olyan vidékeken, ahol nem szabad harcolnunk”.

Hangsúlyozta: „abbahagyjuk a rohanást, hogy külföldi rezsimeket döntsünk meg, amelyekről semmit sem tudunk”. Kifejtette, hogy a terrorizmus elleni küzdelemre és az Iszlám Állam dzsihadista szervezet legyőzésére kell összpontosítani.

Hirdetés

Elmondta, feljegyezte, mely államok vesznek részt az Iszlám Állam elleni harcban, s majd emlékezteti őket a küzdelem fontosságára. Azt érzékeltette, hogy elnöksége alatt az Egyesült Államok költ ugyan pénzt a Közel-Keleten a terrorellenes küzdelemre, de a korábbiaknál kevesebbet. Az így megtakarított pénzt pedig az amerikai infrastruktúra fejlesztésére kívánja fordítani.

„Hatezer milliárd dollárt költöttünk el a Közel-Keleten, miközben az útjaink rosszak, az országútjaink omladoznak, a hídjaink bedőlnek, alagútjaink nincsenek jó állapotban, a repülőtereink pedig úgy festenek, mintha a harmadik világban volnának” – szögezte le, hozzátéve:

„mostantól pedig magunkra fogunk költeni”.

Ezzel egyidejűleg tervezi az amerikai hadsereg teljes modernizálását és a katonaság jobb ellátását, kiképzését, egészségügyi ellátását is. A kivonulás „onnan, ahol nem kell harcolnunk”, nem azt jelenti, hogy ne kellene fejleszteni a haderőt. „Erős és hatékony haderőnk lesz” – szögezte le.

Hirdetés